Reportaż – to grupa muzyczna tworząca od października 1982 r. zaangażowaną społecznie muzykę eksperymentalną i improwizowaną zaliczaną do rocka awangardowego. Zakończona solową twórczością muzyczną Andrzeja Karpińskiego: >> plastyk, malarz w kwietniu 2018 r. po 36 latach działalności artystycznej.

Grupa REPORTAŻ powstaje w 1982 roku po rozwiązaniu punk rockowej grupy >> STEN i nowofalowej grupy >> SOC w Poznańskim Liceum Sztuk Plastycznych jako trio (Andrzej Karpiński, Piotr Łakomy, Marzena Kaczmarek/Karpińska) . Rok później do grupy dołącza Jacek Hałas. Autorem tekstów i większości kompozycji jest Andrzej Karpiński, a opiekunem grupy Henryk Palczewski z ARS2. Atmosferę koncertów tworzy scenografia, ręcznie malowane obrazy i monologi. Teksty skupiają się na relacjach społecznych, polityce i stanowią podstawę projektu. Muzyka jest przestrzenią reporterskiego przekazu. W 1985 r. zespół odbywa trasę koncertową ze Sceleton Crew (Fred Frith i Tom Cora). Do grupy dołącza Arnold Dąbrowski i Paweł Paluch.

Grupa uczestniczy w sesjach nagraniowych muzyki Lecha Jankowskiego do filmów braci Quay (np. Instytut Benjamenta), współpracuje z Polskim Radiem (muzyka dla teatru, słuchowisk i reportaży radiowych). Twórczość Reportażu ukazuje się na wielu kasetach i płytach niezależnych wydawnictw z Polski, USA, Belgii, Francji i Włoch m.in. płyta długogrająca Up the River (Recommended Records 1988), Reportaż Tonpress, 1987). Promocją grupy zajmuje się Henryk Palczewski, Fred Frith, Chris Cutler i Guigou Chenevier. Reportaż współpracuje z najpoważniejszymi wydawnictwami niezależnej sceny rockowej (ReR Megacorp, Cuneiform Records, Inoui Productions, ARS2), koncertuje na wielu festiwalach (np. Marchewka’87) obok znanych artystów (The Wooden Birds, David Thomas, Chris Cutler, The Ex, Test Dept, Minimal Compact, Kempec Dolores, Radio Warszawa, Pociąg Towarowy).

Od 2002 r. Andrzej Karpiński kontynuuje działalność zespołu jako Reportaż solo. Nagrywa i wydaje swoje reportaże na płytach CD: >> Gulasz z Serc i >> Muzyka do Tańca (materiał dla Polskiego Teatru Tańca 2003). Projekty te prezentuje na festiwalach muzycznych, teatralnych i filmowych (Malta, Era Nowe Horyzonty, Zdaerzenia 2003/2004). Prowadzi serię 20. koncertów na puszkach po farbach (Automechanika, Frankfurt nad Menem, 2004) a z francuskim gitarzystą Nicolasem Chatenoud zakłada w 2005 r. duet „Pogofonic”, z którym koncertuje w kraju i za granicą (m.in. na Gare aux Oreilles w Avignon/Coustellet, 2007).

Od 2004 r. Reportaż stanowi duet Andrzeja Karpińskiego z najpierw kontrabasistą Bogdanem Mizerskim („Pogady”), a potem z pianistą i operatorem urządzeń analogowych Witoldem Oleszakiem („Bezsensory” oraz „Emotikony i Piktogramy”), z którym nagrywa płytę CD >> Bezsensory (ARS2, 2005). Duet koncertuje z wirtuozem liry korbowej Pascalem Lefeuvre (2004), Jackiem Hałasem (2004), Fredem Frithem (2006), Chrisem Cutlerem (2008) oraz na zaproszenie grupy Faust podczas Avantgard Festival Schiphorst (2010).

W roku 2011 skład zespołu powraca niemal do punktu wyjścia. W duecie z Marzeną Karpińską Reportaż rozpoczyna serię eksperymentów na słowo oraz modyfikowany elektronicznie głos i perkusję >> Głos z Wielkopolski czyli Domowy Wyrób Kiełbas. Od roku 2015, Andrzej Karpiński skupia się wyłącznie na koncertach i prowadzi solową działalność muzyczną. W środowisku plastycznym, ilustruje wernisaże malarstwa projektem >> Suplementony. Natomiast w projekcie >> News from Dom Karpiński proponuje muzykę komponowaną i improwizowaną realizowaną za pomocą samodzielnie zbudowanego hybrydowego studia mobilnego. Jest to muzyka synchroniczna, wykonywana na żywo, jednocześnie na perkusję, mini klawiatury i głos.

W 2017 roku Andrzej Karpiński otrzymuje propozycję współpracy w międzynarodowym projekcie muzyki improwizowanej >> Intonarumori razem z pomysłodawcą Alessandro Monti oraz Nickiem Sudnikiem i Chrisem Cutlerem.

>> Obszerna historia zespołu >>